Kao i većina ljudi, tokom pandemije provodila sam mnogo vremena na internetu. Bilo da istražujem tekstove na blogovima, gledam video zapise na You Tube-u ili posećujem društvene mreže, često sam frustrirana, jer audio i video sadržaj obično nema titlove. Zbog gubitka sluha, teško mi je da pratim takve sadržaje.
Ali, u poslednje vreme, izgleda da se titlovi pojavljuju. Kreatori sadržaja su počeli da shvataju da titlovanje povećava gledanost. Društvene mreže kao što je TikTok postaju sve pristupačnije. Čak je i Zoom obećao da će od jeseni automatski titlovi biti prošireni i na besplatne naloge.
Nova opcija titlovanja pojavila se na pretraživaču Chrome. Google je nedavno lansirao Live Caption, alatku koja omogućuje automatsko titlovanje za sadržaj na engleskom jeziku koji pretražujete u Chrome-u. Funkcioniše na društvenim mrežama, sajtovima sa video sadržajima, na podkastima i radijskom sadržaju, čak i na ličnim videima. Može se koristitit nezavisno od tipa kompjutera, kao i na mobilnim Android uređajima.
Kad aktivirate tu opciju, u dnu ekrana pojavljivaće se prozorčić sa titlovima svaki put kad pustite video ili audio sadržaj. Prozorčić možete premestiti prevlačenjem ili isključiti kada vam nije potreban. Kad je reč o automatski generisanim titlovima, uobičajeno je da se javljaju greške, ali u većini slučajeva ovi titlovi su dobro sinhronizovani i tačni.
Live Caption se jednostavno aktivira u naprednim podešavanjima Chrome pretraživača:
Svi znamo koliko su titlovi korisni za osobe oštećenog sluha, kao i za one koji gledaju video sadržaj na jeziku koji im nije maternji, za decu i odrasle koji uče da čitaju i za osobe koje u odnosu na većinu drugačije procesuiraju informacije. Ali, više od 100 empirijskih istraživanja pokazuje da su titlovani sadržaji od koristi za sve.
Bilo da vam je sluh oštećen ili ne, titlovi poboljšavaju razumevanje sadržaja na planu boljeg prisećanja činjenica, zaključivanja, definisanja reči i rezimiranja glavne ideje. Više pažnje posvećujemo titlovanim sadržajima. Ujedno, titlovane sadržaje možemo pratiti bez zvuka, što većina ljudi i radi na društvenim mrežama.
Sve te prednosti ne odnose se samo na pitanje pristupačnosti, nego daju obilje poslovnih razloga da sav sadržaj bude titlovan. Ne samo da titlovani sadržaj doprinosi pristupačnim komunikacijama za gluve, nego svima olakšava komunikaciju.