Novosadski humanitarni centar (NSHC) je dobrotvorna organizacija, koja svojim uslugama doprinosi stvaranju humanog društva. NSHC osnovan je 1998. godine u Novom Sadu i licenciran je pružalac usluge Pomoć u kući odraslim i starijim osobama. Usluga je veoma značajan projekat NSHC-a, koji traje godinama.
Sa uslugama koje pruža NSHC i načinom rada upoznala nas je Ivana Perić, koordinatorka programa kućne nege i pomoći.
Usluga pomoć u kući odraslim i starijim osobama, namenjena je svima kojima je potrebna dodatna podrška u zadovoljavanju osnovnih potreba i unapređenju kvaliteta života. Svrha usluge je unapređenje i održavanje kvaliteta života korisnika u njihovim domaćinstvima i prevencija smeštaja u ustanovu. Veliki broj korisnika usluga NSHC-a ima neki oblik invaliditeta, kojima se pruža odgovarajuća podrška.
Usluge pomoći i nege u kući trenutno pružaju tri licencirane gerontodomaćice, svakog radnog dana u periodu od 8 do 16 časova. Pored usluga direktne pomoći u kući, gerontodomaćice obezbeđuju korisnicima podršku pri izlasku iz stana, kretanju u okruženju i zadovoljavanju različitih socijalnih potreba poput potrebe za druženjem.
Pored usluge pomoći u kući, NSHC obezbeđuje usluge nege, podrške u održavanju lične higijene, hranjenja, fizioloških potreba, očuvanja i unapređenja pokretljivosti, prevencije dekubitusa, nadgledanja uzimanja propisane lekarske terapije, kontrole vitalnih funkcija, posredovanje, praćenje korisnika tokom poseta lekaru i obavljanje drugih aktivnosti izvan kuće, pomoć u zadovoljavanju socijalnih, kulturno zabavnih i drugih potreba.
Ono što usluge NSHC-a čini posebno kvalitenim jeste velika posvećenost gerontodomaćica korisnicima, koje vremenom postaju veoma važne osobe za korisnike, poput članova porodice. Usluge se pružaju u trajanju od sat vremena, jednom ili više puta nedeljno u zavisnosti od potreba korisnika.
Često naši korisnici žive sami ili veći deo dana provode sami, tako da je podrška gerontodomaćica veoma značajna za njih. One im mogu nabaviti lekove, obezbediti hranu, priremiti obroke, pospremiti po stanu, pružiti potrebnu negu i podršku prilikom održavanja lične higijene – kaže Ivana.
Kada su vremenske okolnosti povoljne, naše gerontodomaćice pružaju podršku korisnicima invalidskih kolica da zajedno prošetaju, odu do obližnjeg marketa, frizera ili jednostavno da sede u parku i da razgovaraju – kaže Ivana. Gerontodomaćice su senzibilisane za rad sa osobama sa invaliditetom, spremne su da uče i unapređuju svoje veštine rada na terenu.
Za vreme pandemije korona virusa, NSHC je nesmetano pružao podršku svojim korisnicima i obezbedio potrebnu zaštitnu opremu za gerontodomaćice, kako bi bezbedno obavljele terensku posetu. NSHC je bio spreman da obezbedi dozvole za slobodno kretanje u situaciji da je uveden policijski čas 24/7, što se nije dogodilo.
Usluge su pružane tokom pandemije u manjem obimu, bilo je manje novih zahteva za uslugom jer su građani bili u strahu zbog novonastale situacije. Značajan deo korisnika usluga NSHC-a živi samostalno, tako da su za njih ove usluge bile izuzetno dragocene tokom pandemije.
NSHC je upućivao svoje korisnike i na druge dostupne pružaoce usluga u vezi sa uslugom pomoć u kući, koje su licencirane i u kojima se rad odvijao za vreme vikenda, poput Ekumenske humanitarne organizacije.
Svesni smo važnosti podrške i brige za našu ciljnu grupu za vreme ograničenosti kretanja i zdravstvenih rizika usled pandemije – ističe Ivana.
Za više informacija o uslugama, možete kontaktirati kancelariju radnim danima od 8 do 16 časova na brojeve telefona: (021) 423-021, 423-024, pozivom na mobilni 062/ 154 3044 ili dolaskom na adresu Arse Teodorovića 3, Novi Sad.
Miladinka Mijatović
Medijski prilog je nastao u okviru projekta “Medijska promocija aktivnizma osoba sa invaliditetom u Vojvodini”. Projekat su finansijski podržali holandska fondacija Mama Cash, Rekonstrukcija ženski fond i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u medijskom prilogu su isključiva odgovornost izdavača medija i redakcije Portala o invalidnosti i ne izražavaoju nužno stavove donatora.