Kombinacija nasilja prema ženama i nasilja zasnovanog na invaliditetu povećavaju rizik od nasilja prema ženama s invaliditetom. Ovi oblici nasilja manifestuju se na različite načine, zavisno od starosnog doba, kulture, prostora.
Nasilje prema ženama
Nasilje prema ženama ili rodno zasnovano nasilje je oblik nasilja koji najčešće doživljavaju žene, a njegovi počinioci najčešće su muškarci.
Muškarci koji vrše nasilje nad ženama obično veruju u rigidne rodne stereotipe i mušku nadmoć. Najčešće targetiraju žrtve koje smatraju manje moćnim, kao na primer, žene koje neće (moći) da ispričaju šta im se dogodilo ili žene kojima je kretanje fizički otežano.
Žene često doživljavaju nasilje unutar sopstvene porodice. To podrazumeva različite oblike kontrolišućeg ponašanja, kao što je: finansijska kontrola, izolacija, kontinuirano ponižavanje, psihičko zlostavljanje, pretnje da će povrediti decu, povrede, smrt.
Jedno australijsko istraživanje potvrđuje da je, u odnosu na muškarce, neuporedivo veća verovatnoća da žena u odraslom dobu doživi uhođenje, da doživi seksualne uvrede do svoje 15 godine, fizičko nasilje u sopstvenom domu u prethodnih 20 godina života, kao i emocionalno zlostavljanje od strane partnera.
Nasilje prema osobama s invaliditetom
Počinioci nasilja zloupotrebljavaju moć nad osobom s invaliditetom. To mogu biti osobe na čiju podršku se žena oslanja kod kuće (partner ili članovi porodice) ili profesionalni pružaoci usluga (personalni asistenti, zaposleni u instirucijama, volonteri).
Među oblicima nasilja je nasilje koje je u vezi sa zloupotrebom invaliditeta (uskraćivanje pomagala i medikamenata), kao i neetičke prakse u servisima podrške.
Kontrola
Bila sam zaključana u kući, nije mi bilo dozvoljeno ni sa kim da razgovaram, nisam smela da izađem na ulicu, niti da radim bilo šta što želim. Nije mi bilo dozvoljeno da koristim telefon, niti da idem bilo gde, ako on nije sa mnom.
Ketrin
Pretnje
Trebalo mi je mnogo hrabrosti da nastavim. Otac mi je pretio da će, ako bilo šta kažem, da me smesti u dom. To mi se urezalo u um.
Džejn
Ograničavanje
Htela sam da izađem iz kuće i prebacila sam se iz kolica da se presvučem. On je ušao u sobu i uzeo mi točak s kolica, da ne bih mogla da odem.
Mišel
Psihičko zlostavljanje
Moj bivši muž uvek je sa mnom igrao mentalne igre… i uporno je govorio deci da sam psihotična.
Ema
Obezvređivanje
Uvek je bilo: ne možeš da kuvaš, nikada nećeš biti u stanju da vodiš računa o sebi, ti si invalid. Uvek se naglašavalo šta ne mogu. Za mene je to bilo samo… šta ćeš, tako je to u svim porodicama.
Luiz
Odgovornost
Svake nedelje neka žena bude ubijena od strane partnera ili bivšeg partnera. Naša kultura obiluje muškarcima koji smatraju da su vlasnici ženskih života. Ako ne kažemo ništa i ne uradimmo ništa, biće još gore, biće kao da svi odobravamo nasilje prema ženama.
Ken Lej, policajac, Viktorija
Slušajte žene
On me je diskreditovao i svi su mu verovali, jer on se brine o meni. – Ona samo izmišlja – niko nije mogao da poveruje da bi on mogao da mi radi takve stvari. Otežava nam da bilo šta obelodanimo, jer znamo da nam niko neće verovati.
Mišel
Nasilje prema ženama s invaliditetom može da se spreči. Potrebno je da se ženama s invaliditetom obezbede informacije o njihovim pravima i servisima podrške. Ako ne poznaješ sistem, ne znaš šta da tražiš i nemaš nikakvu moć.