Udruženje multiple skleroze Mala Bačka iz Bačke Topole, osnovano je 2008. godine u cilju podsticanja socijalne uključenosti osoba sa invaliditetom, otklanjanja svih oblika diskriminacije i stvaranja većeg stepena tolerancije građana prema osobama sa invaliditetom.
Sa aktivnostima Udruženja i uspešno realizovanim projektima, razgovarali smo sa njegovim predsednikom Paulom Nješe.
Udruženje multiple skleroze velike napore ulaže u borbi protiv otklanjanja arhitektonskih barijera, naročito u ruralnim zajednicama Bačke Topole, kako bi ustanove poput zdravstvenih ambulanti, policije i pošte bile pristupačne svim građanima. Konstantno se radi na podizanju svesti nadležnih organa o potrebi i značaju pristupačnosti svih ustanova osobama sa invaliditetom – kaže Paul.
Svi članovi Udruženja, kojih ukupno ima 45 aktivno učestvuju u raznovrsnim aktivnostima u skaldu sa njihovim interesovanjima. Redovno se organizuju kreativne radionice, edukacije i savetovališta, čime se nastoje ispuniti zahtevi i interesovanja članova koji su raznoliki, kako bi svako od njih uspeo pronaći kutak za sebe – ističe Paul Nješe.
Od 2009. godine tradicionalno se obeležava Dan tolerancije, gde se na obali Zobnatičkog jezera okupljaju osobe sa invaliditetom iz 20 udruženja koja dolaze iz Mađarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Srbije, Vojvodine, a od prošle godine i iz Kosovske Mitrovice.
Sa oko 180 učesnika, obeležavanje Dana tolerancije preraslo je u regionalni skup, najveći ove vrste na našim prostorima. Druženje se uglavnom zasniva na organizovanju sportskih aktivnosti u vidu takmičenja u pikadu, bacanju pločica, visećoj kugli.. Pored sportskih takmičenja, aktivnosti su proširene na organizovanje otvorenih radionica, izložbi radova iz drugih udruženja koji organizuju takve oblike radionica tokom cele godine.
Za članove, Udruženje predstavlja mesto sigurnosti, druženja, izvor podrške i konstruktivnog provođenja slobodnog vremena, mesto na kojem svako od njih može pronaći kutak za sebe i iskazati svoju kreativnost i umeće na najbolji način.
Miladinka Mijatović
Medijski prilog je nastao u okviru projekta “Medijska promocija aktivnizma osoba sa invaliditetom u Vojvodini”. Projekat su finansijski podržali holandska fondacija Mama Cash, Rekonstrukcija ženski fond i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u medijskom prilogu su isključiva odgovornost izdavača medija i redakcije Portala o invalidnosti i ne izražavaoju nužno stavove donatora.