Organizacija gluvih i nagluvih osoba iz Zrenjanina postoji punih 70 godina. Pored Zrenjanina, Organizacija svojim radom obuhvata još četiri opštine: Sečanj, Žitište, Nova Crnja i Novi Bečej. U organizacijskoj bazi podataka je 2014. godine na zahtev Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja registrovana 91 osoba sa oštećenjem sluha. Sa aktivnostima Organizacije gluvih i nagluvih osoba upoznala nas je sekretarka Zora Obradović.
– Trenutno su sve aktivnosti naše Organizacije u potpunosti obustavljene zbog pandemije korona virusa, osim usluga prevodilačkog servisa – kaže Zora. Usluge prevodilačkog servisa su finansirane od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i čine ga tumači i administartori servisa. Korisnicima su usluge prevodilačkog servisa raspoložive svakog radnog dana od 8 do 14 časova, a dostupne su i u nekim hitnim situacijama kao što je to bilo za vreme vanrednog stanja, kada je servis bio na raspolaganju 24 časa. Za vreme vanrednog stanja usluge prevođenja su se ostvarivale putem video poziva. Na taj način su gluve osobe uspostavljale komunikaciju sa javnim ustanovama. Znatno je bio povećan broj poziva u toku vanrednog stanja u odnosu na redovne okolnosti.
Pod pokroviteljstvom Ministarstva, svake godine se organizuju dramsko-pantomimske radionice i festivali za osobe sa oštećenjem sluha na kojima članovi postižu izuzetne rezultate.
Organizacija u narednom periodu planira realizaciju dve aktivnosti: Kako živeti sa korona virusom i zaštititi se od njegai Zdravi stilovi života. U saradnji sa strukovno-medicinskom sestrom, specijalistkinjom javnog zdravlja koja je zaposlena u zrenjaninskom Domu zdralja, dogovorena je realizacija radionica.
Planirano je da se radionice odvijaju u prostorijama Organizacije, ali će se zbog izrečenih mera i zabrane okupljanja aktivnosti odložiti do daljnjeg. Radionice imaju za cilj da članovi Organizacije dobiju osnovne informacije o korona virusu, načinu prenošenja infekcije, lečenju i ličnoj zaštiti.
– Nastojaćemo da članovima pojasnimo pojmove koji se svakodnevno upotrebljavaju u svakodnevnom govoru poput izolacije, samoizolacije, antitela, šta su to testovi, kako se testirati.. Takođe, planiramo organizovanje praktičnih vežbi, kako bismo demonstrirali kako se pravilno peru ruke, koriste zaštitne maske, rukavice i sredstva za dezinfekciju – ističe Zora.
Kada se stvore adekvatni uslovi za bezbedno okupljanje članova, Organizacija namerava održati predavanje Zdravi stilovi života, koje će imati za cilj da se članovima prenesu informacije u vezi sa poželjnim zdravstvenim ponašanjem, pravilnom ishranom, važnošću fizičke aktivnosti za organizam, značaju redovnog i kvalitetnog sna i odmora, ličnoj higijeni i mentalnom zdravlju. Predavanjem će se ukazati na uobičajene greške koje većina ljudi pravi u svakodnevnom životu, lošim navikama, na koji način ih ispraviti, kako i kome se obratiti za pomoć kada je potrebno.
Organizacija gluvih i nagluvih ima u planu sprovođenje brojnih aktivnosti, čija realizacija prvenstveno zavisi od epidemiološke situacije u njihovoj opštini.
Miladinka Mijatović
Medijski prilog je nastao u okviru projekta “Medijska promocija aktivnizma osoba sa invaliditetom u Vojvodini”. Projekat su finansijski podržali holandska fondacija Mama Cash, Rekonstrukcija ženski fond i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u medijskom prilogu su isključiva odgovornost izdavača medija i redakcije Portala o invalidnosti i ne izražavaoju nužno stavove donatora.