Sam je fiktivni karakter koji predstavlja 73% osoba sa razvojnim invaliditetima i autizmom koje su bile izložene zločinu iz mržnje.
- 73% ima iskustvo zločina iz mržnje prema osobama s invaliditetom;
- 43% prijavljuje da ima strah od drugih ljudi;
- 45% se ne oseća prijatno kad treba da izađe iz kuće;
- 56% primećuje manjak samopouzdanja;
- 62% oseća bes.
Osobe sa razvojnim invaliditetima i autizmom preživljavaju verbalne napade od strane potpunih stranaca, komšija, vršnjaka i članova porodice; fizičke napade; optužbe za pedofiliju; pretnje; uvrede u javnom prevozu; grupna silovanja; zlostavljanja u školi.
Statistike pokazuju da je zločin iz mržnje prema osobama s invaliditetom zauzeo onlajan prostore, a posebno je zabrinjavajuće stanje u Engleskoj i Velsu. Osobe sa razvojnim invaliditetima dugo su bile isključene iz digitalnog sveta, zbog straha od zloupotrebe. Potrebno je menjati ponašanje zlostavljača, a ne žrtava.
Kampanja #ImWithSam usmerena je na podizanje svesti o ovom problemu kod zakonodavaca, opšte javnosti i unutar zajednice osoba s invaliditetom, kako bi prepoznali nasilje i znali šta mogu da urade povodom toga. Do sada je oko 1000 policajaca prošlo obuke o tome kako da utvrde zločin iz mržnje prema osobama s invaliditetom. Onlajn nasilnici treba da budu procesuirani, a njihovi nalozi ukinuti. Bezbednosne procedure društvenih mreža trebalo bi učiniti lakšim za razumevanje, kako bi osobe s razvojnim invaliditetima mogle da se zaštite.