Konkurs za volontere na 15. Međunarodnom filmskom festivalu Uhvati sa mnom ovaj dan/Uhvati film otvoren je do 15. jula 2017. godine.
Pozvani su svi koji žele da daju doprinos u organizaciji i realizaciji Festivala, prošire znanja i steknu iskustva iz oblasti ljudskih prava, filmske umetnosti, PR-a i medijske promocije.
Poslovi filmskog volontiranja:
- prevođenje sa srpskog na engleski i obratno (dijalog liste filmova, sinopsisi filmova, kao i simultano prevođenje razgovora sa autorima nakon projekcije filmova);
- druženje i podrška gostima iz inostranstva i regiona;
- PR aktivnosti: kontakt sa medijima, pisanje saopštenja, kreiranje kratkih pisanih/audio/video izveštaja za stranice Festivala (facebook, sajt, youtube),
- promocija Festivala: osmišljanje i/ili realizacija kreativne promocije i najave Festivala (na društvenim mrežama, putem javnih akcija, kroz osmišljanje i izradu video spota);
- kontakti sa: nevladinim organizacijama, školama, donatorima, institucijama;
- pružanje personalne asistencije posetiocima, gostima sa invaliditetom;
- tehnička podrška u organizaciji i realizaciji tribina, izložbi, pratećeg i filmskog programa;
- dizajnerski poslovi (osmišljanje plakata, flajera, kataloga)…
Svi volonteri dobijaju potvrdu o učešću, po potrebi i preporuku sa opisom zaduženja i angažovanja, mogućnost učešća na radionicama, promociju svog angažovanja na Festivalu na sajtu i katalogu Festivala.
Milesa Milinković, direktorka Festivala o konkursu za volontere:
Da li je poziv otvoren samo za ljude iz Novog Sada?
Ne, jer mnogi poslovi mogu da se obavljaju onlajn (prevodi filmova, dizajnerska rešenja). Zapravo se većina pripremnih aktivnosti odvija onlajn, do svečanog otvaranja Festivala, gde su volonteri tehnička podrška.
Konkurs za volontere otvoren je do sredine jula, Festival se održava od 18. do 24. septembra u Kulturnom centru Novog Sada. Kada volonteri počinju sa radom?
Orijentaciono od 1. avgusta, kada budemo imali listu filmova za prevod.
Šta volonteri sigurno neće raditi?
Neće raditi naš posao i neće se dosađivati. Nije nam praksa da volonteri iznesu ceo Festival, niti da na njih prebacujemo poslove za koje smo obezbedili sredstva. Nema ni teškog fizičkog rada. Namera nam je da pre Festivala organizujemo sastanak sa volonterima, gde će dobiti osnovne informacije i upoznati se sa rečnikom invalidnosti, a Marijana Ramić, koordinatorka PR aktivnosti, radiće sa novinarima na pisanju saopštenja.
Kakav je tim u kome će volonteri imati priliku da rade?
Tim Festivala je tim vedrih, entuzijastičnih i motivisanih ljudi.
Šta kažu iskustva dosadašnjih volontera?
Neki od prošlogodišnjih volontera javili su nam se još pre otvaranja konkursa ili odmah pošto je objavljen, što dovoljno govori o svemu. Volonteri su uključeni u pripremu tribina i rad na kraćim istraživačkim tekstovima. Edukuju se o samim formama pisanja, a ujedno i o pojmu invalidnosti, adekvatnom pristupu i terminologiji. Zavisno od struke i interesovanja samih volontera, prilagođavamo zadatke. Sećam se da nam se javio momak sa turizma, pa smo ga angažovali da obiđe lokale u centru grada i napravi mini mapu pristupačnosti. Vodio je goste iz Italije u kraći obilazak. Prošle godine trudili smo se da svi dobiju zahvalnicu i simbolične poklone, jer cenimo njihov rad. Odlaze zadovoljni, sa lepim utiscima i željom da se vidimo sledeće godine.
Šta već sada možemo da najavimo o predstojećem Festivalu?
Pristiglo nam je nekoliko filmova o ženama sa invaliditetom. Ne znam još uvek šta će selektor da uradi, ali to su filmovi na koje ću sigurno ukazati, jer nam je ta tema značajna. Kako sada stvari stoje, među našim gostima biće direktorka Banjalučkog festivala. Razmišljam da otvorim temu koja će preispitati šta se dešava sa aktivizmom žena s invaliditetom, koliko se razvija ili stagnira i zašto je tako. Ali, sve je još uvek u fazi promišljanja.
Filmski festival Uhvati film obuhvata projekcije domaćih i inostranih filmova na temu mogućnosti i dostignuća osoba sa invaliditetom, kao i raznovrstan kvalitetan prateći program na temu invalidnosti (radionice, tribine, izložbe). Održava se od 2003. godine u Novome Sadu u organizaciji Kreativno afirmativne organizacije Parnas. Od 2011. godine realizuje se i u Rijeci u organizaciji Udruge Spirit, a od 2017. u Banja Luci u organizaciji HO Partner. Stoga je Uhvati film jedini regionalni festival filmova o osobama sa invaliditetom na ovim prostorima, sa zajedničkim ciljem da informiše javnost o životu, aktivnostima, pravima i dostignućima osoba sa invaliditetom, čime utiče na promene u stavovima društva prema osobama sa invaliditetom, bolje razumevanje i prihvatanje različitosti, kao i na stvaranje uslova za veću vidljivost i uključivanje osoba sa invaliditetom u sve sfere društvenog života.
Prijavu sa osnovnim podacima (ime, prezime, godište, zanimanje, imejl i kontakt telefon) uz kratko motivaciono pismo volonteri mogu poslati na: [email protected]. Svi detalji o konkursu i samom Festivalu: http://sr.uhvatifilm.org.