Od 5. do 9. septembra, Evropska mreža za samostalni život (ENIL) organizovala je studijsku posetu posvećenu deinstitucionalizaciji u švedski grad Stokholm. Cilj studijske posete je bio da se predstave koraci koje je Švedska preduzela da bi zatvorila svoje institucije za osobe sa invaliditetom – proces koji je završen pre 16 godina, 1. januara 2000. godine. Ključne poruke studijske posete su zabeležene kamerom u kratkom filmu koji je danas ENIL učinio dostupnim javnosti.
Deinstitucionalizacija se često naziva „kompleksnim“ procesom. Ovom studijskom posetom ENIL je želeo da ovaj proces razbije u korake i da razgovara sa onima koji su bili uključeni u reforme. Zakon koji se tiče podrške i servisa za osobe sa određenim funkcionalnim smetnjama odigrao je ključnu ulogu u tom procesu. Zakon je stupio na snagu početkom 1994. godine, sa različitim merama, uključujući i zakonsko pravo na personalnu asistenciju. Ovaj zakon, pored ostalih, pomogao je da se zatvore rezidencijalne ustanove i omogućio ljudima da žive u svojim stanovima ili malim kućama za stanovanje 5 – 6 osoba.
Studijska poseta je trajala četiri dana i sastojala se od poseta različitim državnim i lokalnim organima vlasti, kao i kompaniji za tehničku opremu SODEKSO, zadruzi za ličnu pomoć STIL, Centru za podršku osobama sa invaliditetom i privatnom stanu koji je grad Stokholm prilagodio. Učesnici su bili iz Bugarske, Španije, Litvanije, Nemačke i Švedske, i uključivali su aktiviste sa invaliditetom, predstavnike NVO, predstavnike jedne opštine i jednog univerziteta iz Bugarske.
Studijsko putovanje je organizovao ENIL u saradnji sa Centrom za samostalni život Sofije i zadruge za ličnu pomoć STIL, i kofinansiran je od strane Evropske komisije. Patrik Doodt iz filmske kuće Doodt filmovi snimao je sastanke i proizveo je dva filma za podizanje svesti o deinstitucionalizatiji.
Pogledajte ‘Institucije nisu rešenja: učimo iz švedskog iskustva‘