Svetski dan srpaste anemije obeležava se 19. juna počevši od 2008. godine kada su Ujedinjene Nacije ustanovile ovaj datum, kako bi se javnost informisala o ovom stanju i mogućnostima izlečenja. Srpasta anemija je genetski prouzrokovano zdravstveno stanje koje je moguće držati pod kontrolom. Svetska zdravstvena organizacija pokrenula je niz promotivnih aktivnosti kako bi se rešilo pitanje disfunkcionalnosti hemoglobina.
Prema statističkim istraživanjima, svakodnevno se rodi više od 1000 beba sa srpastom anemijom u Africi i mnoge umru do pete godine života. Između 90 i 100 hiljada ljudi pogođeno je srpastom anemijom u SAD. Srpasta anemija zahvata Indiju, Saudijsku Arabiju, Tursku, Brazil, Južnu Italiju… tako da je ovo svetsko zdravstveno pitanje. Genetski problemi su globalni, usled čega je povećan rizik od preuranjene smrti. Stoga je potrebna strategija ranog otkrivanja, informisanja i širenja svesti o ovim genetskim stanjima.
ŠTA JE SRPASTA ANEMIJA?
Nasledno genetsko oboljenje koje prouzrokuje poremećaj crvenih krvnih zrnaca i može rezultirati smrću. To je najčešći zdravstveni problem u afričkim i azijskim zemljama. Osobe sa srpastom anemijom imaju manje hemoglobina, jer njihova crvena krvna zrnca imaju abnormalan oblik zbog čega se zaglavljuju u krvnim sudovima, blokiraju krvotok tako da organi ne dobijaju dovoljno kiseonika. Javljaju se razni zdravstveni problemi: bol, oštećenja ili prestanak rada organa, infekcije, moždani udari, problemi sa jetrom i srcem…
ZAŠTO SE OVAJ DATUM OBELEŽAVA?
Da bi se oformila efikasna kontrola nad situacijom. U obeležavanju ovog datuma učestvuje vladin sektor, zdravstvene i nevladine organizacije. Pokrenute su mnogobrojne kampanje, da bi se stekla realna slika o srpastoj anemiji i njenim rizicima. Razvijaju se sistemi podrške obolelima, a kroz edukaciju se otklanja društvena stigma i mitovi koji prate ovu bolest. Svetska zdravstvena organizacija obavezala se da će raditi na unapređenju svesti o srpastoj anemiji, jer to je važno zdravstveno pitanje na svetskom nivou. Svim medicinskim stručnjacima omogućen je trening za bolju prevenciju, istraživački rad i terapiju koja minimalizuje dodatne komplikacije.
Prethodnih godina 19. jun obeležavan je tematski: Prepoznavanje svetskih razmera srpaste anemije (2008); Svest, edukacija i nada (2010); Prepoznavanje stadijuma srpaste anemije (2013); Prekinimo ćutanje o srpastoj anemiji (2014).
IZVOR: