Treća studijska sesija koju je u aprilu 2016. godine organizovala Evropska mreža za samostalni život u saradnji sa Odeljenjem za mlade Saveta Evrope bila je uspešna – potvrđuju učenici, organizatori i posmatrači!
Studijsku sesiju pod nazivom Podrška mladim osobama sa invaliditetom da istražuju seksualnost i odnose kao sastavni deo njihove socijalne uključenosti i samostalnog života vodili su članovi Evropske mreže mladih za samostalni život a učestvovalo je 22 mladih osoba sa invaliditetom iz 13 evropskih zemalja. U sigurnom okruženju i neformalnoj atmosferi u Evropskom centru za mlade u Strazburu (Francuska) učesnici su diskutovali o često izbegavanim tabu temama kao što su seks, rodno zasnovano nasilje, seksualna i reproduktivna prava i seksualni identitet…
Bogat program …
Šest radnih dana ispunjenih aktivnim učešćem mladih sa invaliditetom u interaktivnim sesijama od jutra do večeri. Dve inostrane govornice – Teresa Lugstein (liderka Kancelarije za podršku devojkama „Make it“ u okviru Odeljenja za mlade u Salzburgu, Austrija) i Embla Guðrúnar Ágústsdóttir (feministička i kvir teoretičarka invaliditeta i aktivistkinja zainteresovana za seksologiju i socijalne interakcije sa Islanda) – govorile su o seksualnosti i reproduktivnim pravima, jednakosti i poštovanju u odnosima.
… i odlični učesnici!
Kulturna raznolikost grupe samo je doprinela iskustvu učenja učesnika i učinila radni dan uzbudljivim i ispunjenim pozitivnom energijom. Bilo je fascinantno videti kako se različito razmatrana pitanja shvataju i tretiraju širom Evrope. Unatoč razlikama, razvila su se slična iskustva. Uspostavljen je konsenzus o tome da bi svi trebalo da imaju pravo da razviju odnose i imaju seks.
Preporuke
Tokom studijske sesije, učesnici su izdvojili set preporuka za Evropsku mrežu mladih za samostalni život. Oni uključuju potrebu da se:
• uključi seksualno obrazovanja u debatu o inkluzivnom obrazovanju;
• radi sa medijima da bi se pokrila tema seks i invaliditet;
• izgradi odnos sa Generalnim direktoratom za zdravstvo u Evropskoj komisiji i dogovori pozicija politike u saradnji sa Evropskim forumom za invaliditet (European Disability Forum -EDF);
• koriste društvene mreže da se ukaže na temu invaliditet i seksualnost;
• uspostavi radna grupa u okviru Evropske mreže mladih za samostalni život koja će raditi na temi invaliditet i seksualnost;
• mapiraju postojeće kampanje o invaliditetu i seksualnosti.
Učesnici studijske sesije će se posvetiti podizanju svesti o seksualnosti i odnosima, kao i pravima osoba sa invaliditetom u svojim zajednicama. Smatraju da je krajnje vreme da zaboravimo na tabue i suočimo se sa istinom – samostalni život je za svakoga i uključuje sve ono što većina ljudi bez invaliditeta uzima zdravo za gotovo.
Tekst prevela Veronika Mitro
Izvor: Yes, We Talked About Sex! ENIL NEWS, 28/4/2016