Viralna kampanja za bolji stav prema različitostima: Mama iz Londona u misiji (re)dizajniranja igračaka koje predstavljaju decu sa invaliditetima prikazujući lepotu različitosti.
Melisa Mostin (Melissa Mostyn), pisac i majka dvoje dece, rođena je sa potpunim oštećenjem sluha, pa vrlo dobro zna težinu stereotipa koji opterećuju odrastanje dece sa invaliditetom. Upustila se u misiju čiji je cilj da njenoj ćerki Isobel, koja ima cerebralnu paralizu, pokaže kako nije drugačija od svoje generacije.
Unutar #ToyLikeMe kampanje Melisa predstavlja lutke koje odražavaju različita odrastanja različite dece.
– Osobe sa invaliditetom vode ispunjene živote. Ne žive u bolnicama, nego odlaze na zabave i druže se sa prijateljima – jedna je od Melisinih poruka.
Njeni prvi dizajnerski pokušaji bili su krajnje jednostavni: koristila je štapiće lizalica da napravi mini replike hodalice kakvu koristi njena ćerka. Onda je odlučila da podeli svoju kreaciju sa drugom decom koja bi se mogla povezati sa Isobelinom pričom i podstaći proizvođače igračaka da počnu da izrađuju igračke koje odražavaju različitost odrastanja i dečjih iskustava uopšte. Britanska kompanija Makies zauzela se za ideju i počela da proizvodi kolica, štake, slušne aparate – rekvizite koji nas vode korak bliže ka razumevanju lepote u različitostima. Na sajtu kompanije deca mogu da dizajniraju lutku po uzoru na – sebe. Personalizovane lutke dostupne su za kupovinu.
Kampanja Toy Like Me dobila je globalne razmere, u svetu lutaka diverzitet je na snazi. Inicijatori kampanje pozivaju veće (i uticajnije) kompanije da se uključe u proizvodnju inkluzivnih igračaka…:
Dragi Lego,
Molim te, budi prvi koji će izmestiti invalidnost iz bolničkog seta igračaka. Izmešaj malo stvari. Dodaj malo snage, izdrživosti, nekoliko znojnica, nekoliko staza za skejt i kolica koja se kreću munjevitom brzinom…
(Iz peticije upućene kompaniji Lego)
Tekstilna kompanija Matilda Džejn pridružila se pokretu sa željom da izmeni lice lepote. Tako su nastale papirne lutke koje, pored haljina za isecanje i oblačenje, imaju i par ružičastih štaka.
– Od trenutka kada smo započeli ovaj projekat, znali smo da želimo da predstavimo devojčice najrazličitijih sposobnosti. Praviti ove lutke je zabavno i nostalgično – jer nam vraća sećanja na papirne lutke kojima smo se igrale kao devojčice – marketinška je poruka kompanije Matilda Džejn. – Najzad, hoćemo da sve devojčice osećaju da su lepe i da im bude prijatno zbog onoga što jesu.
Serijal lutaka sa invaliditetom započet je (i okončan) davno pre ove aktuelne viralne kampanje, kada je barbika stekla nove prijateljice…: Nasmejana Beki (Becky Share a Smile), korisnica kolica iz 1996, Paraolimpijka Beki, nastala 2000. godine u kontekstu Olimpijskih igara u Sidneju i, najzad, Barbi – učiteljica znakovnog jezika iz 2000, do koje je danas teško doći i smatra se kolekcionarskim primerkom.
Priredila i prevela: Marijana Čanak
IZVORI:
Please positively represent disability in your toys and help generations of kids grow up with a better attitude to human difference!
London mom creates #ToyLikeMe campaign, dolls to reflect children with disabilities
Sign Language Barbie