Više od 35 osoba sa invaliditetom i njihovi lični asistenti učestvovali su Letnjoj školi za mlade o samostalnom životu u Istanbulu, od 29. juna do 2. jula 2015. godine u organizaciji Evropske mreže sa samostalan život u partnerstvu sa RUSIHAK (Turska) i Centrom za samostalni život – Sofija (Bugarska) u okviru zajedničkog projekta „Mreža za samostalni život: Promovisanje prava na samostalni život osoba sa invaliditetom u Turskoj„.
Jedno od važnih dostignuća Letnje škole je to što je podstakla razmenu znanja i iskustava između osoba sa invaliditetom iz Turske i EU. Letnja škola je okupila učesnike i govornike iz 8 zemalja – Belgije, Bugarske, Hrvatske, Norveške, Rumunije, Srbije, Velike Britanije i Turske – koji su učestvovali u razgovorima o pitanjima vezanim za samostalan život.
Jedan od govornika bio je i Damjan Tatić, korisnik invalidskih kolica od 10 godine, koji je aktivno uključen u pokret prava osoba sa invaliditetom u Srbiji od 1993. godine. On je trenutno član-ekspert Komiteta Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom. Damjan Tatić ima dugogodišnje iskustvo volontiranja u različitim organizacijama, uključujući Savez distrofičara Srbije i Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije, čiji je on jedan od osnivača. Damjan Tatić je 2003. godine bio ekspert u državnoj delegaciji Srbije i Crne Gore u Ad hoc komisiji UN za izradu Konvencije o promociji i zaštiti prava i dostojanstva osoba sa invaliditetom. Damjan Tatić je magistrirao međunarodno javnog prava na Univerzitetu u Beogradu i doktorirao na zaštiti ljudskih prava osoba sa invaliditetom na Fakultetu političkih nauka, smer za međunarodne odnose na Univerzitetu u Beogradu. Trenutno je gostujući predavač na Pravnoj klinici Pravnog fakultete Univerziteta u Beogradu.
Centralna tema u većini prezentacija i diskusija tokom Letnje škole bila je Konvenciju UN o pravima osoba sa invaliditetom, a posebno član 19 (Živeti samostalno i biti uključen u zajednicu) i član 12 (Jednakost pred zakonom). Turska je ratifikovala Konvenciju 2009. godine, ali samostalni život za osobe sa invaliditetom je još uvek daleko od toga da postane realnost. Umesto toga, osobe sa invaliditetom se suočavaju sa rasprostranjenom institucionalizacijom, nedostatkom podrške u zajednici i oduzimanjem poslovne sposobnosti. Ova situacija može da se promeni akcijama zagovaranja i kampanjama aktivista I organizacija za prava osoba sa invaliditetom i ljudska pravaza zasnovanih na Konvenciji.
Tokom Letnje škole učesnici su stekli dragoceno znanje i veštine o tome kako da utiču na domaće politike i odluke kroz pripremu izveštaja iz senke o sprovođenju Konvencije. Na kraju Letnje škole, učesnici su otvoreno izrazili spremnost da budu deo Mreže za samostalan život i da zajedno rade kako bi osporili status quo i doveli samostalan život u Tursku.
Tekst pripremila Veronika Mitro
Izvori:
Youth Summer School on Independent Living: Working Together for Independent Living in Turkey, ENIL NEWS, 20/7/2015
Presenting the speakers at the Youth Summer School on Independent Living, ILNET