IZ ENCIKLOPEDIJE INVALIDNOSTI:
Pod asistivnim tehnologijama podrazumeva se svaki proizvod, deo opreme ili sistem, bez obzira na to da li se upotrebljava u izvornom obliku, modifikovan ili prilagođen, koji se koristi da bi se povećale, održale ili poboljšale funkcionalne mogućnosti osoba sa invaliditetom (Encyclopedia of Disability, 2006).
IZ ZAOSTAVŠTINE STIVA DŽOBSA:
Tehnologija je ništa. Ono što je važno jeste da imate veru u ljude, koji su suštinski dobri i pametni i, ako im date alate, učiniće predivne stvari.
RAZVRSTAVANJE ASISTIVNIH TEHNOLOGIJA (PO NAMENI I FUNKCIJAMA):
KOMUNIKACIONA POMAGALA
Sve što omogućuje ili olakšava komunikaciju. U najprostijem obliku, pribor za pisanje, blok i olovka, za neverbalnu razmenu informacija. Za dete sa autizmom, to može biti sveska sa osnovnim informacijama o sebi i iscrtanim simbolima koji upućuju na neku detetovu potrebu (gladan sam, hoću napolje i sl). Ovde takođe spadaju tastature koje imaju displej i dugme koje aktivira izgovor ispisanog teksta, što omogućuje dijalog između dve osoba od kojih jedna ima potpuno oštećenje vida, a druga sluha.
KOMPJUTERSKA POMAGALA
Zamene za kompjuterske miševe:
Veći i čvršći modeli miševa koji ne zahtevaju finu motoriku i otporni su na nekontrolisane pokrete. Mogu da se koriste sa dve ruke i/li imaju zasebne tastere za levi i desni klik, odvojene dugmiće za pravce pozicioniranja kursora. Umesto standardnog skrola imaju veliku kuglu na središnjem delu (tzv. trekbol modeli) ili džojstik (jer ne zahteva motoriku prstiju, već je dovoljno što se ruka pomera). Takođe su dizajnirani miševi koji se kontrolišu stopalom, glavom (hedmaus), bradom (tetramaus) ili ustima (integra, koja reaguje na udah i izdah) ili pokretima zenice oka (majtobi).
Za savladavanje kontrole kompjuterskog miša (ili njemu alternativnog uređaja), postoje posebni LifeTool softveri (Catch me i Show me) sa razrađenim opcijama za lakšu koordinaciju oko-ruka, orijentaciju na ekranu i postepeno savladavanje odgovarajućih pokreta (dvoklik, prevlačenje ikonica isl). Programi su osmišljeni kao interaktivne didaktičke igre, gde fokus nije na učenju motorike, nego na drugim mentalnim zadacima (učenju boja, oblika, brojeva i slova, pojmova). Programi su pogodni za inkluzivno obrazovanje, za decu sa poteškoćama u učenju, naročito za učenje upotrebe kompjutera i osnova stranog jezika, kao i za govornu i okupacionu terapiju.
Zamene za kompjuterske tastature:
Velike tastature za slabovide osobe, sa naglašenim dugmićima (ili dodatno ispupčenim slovima). Tastature kod kojih su grupe dugmića različito obojene, za decu sa poteškoćama u učenju (Clevi II model tastature). Ovde takođe spada i dodatak plastične zaštite za tastaturu koja sprečava da se istovremeno pritisnu dve ili više tipki. U opštim podešavanjima tastature može se odabrati duži interval pritiska na tipku da bi se otkucalo slovo (do 5 sekundi). Svaki kompjuter poseduje tzv. virtualnu tastaturu (on-screen keyboard, aktivira se u meniju accessories – ease of access). Male tastature pogodne su za jednoručno kucanje (sa pet prstiju), a neki modeli dolaze u paketu sa magnetnom olovkom.
Radi lakše upotrebe kompjutera kreiran je ergorest – podrška za ruku. Uglavnom je koriste osobe sa mišićnom distrofijom, a proizvod je osmišljen radi opšteg poboljšanja radneog okruženja i produktivnosti.
Još jedno od savremenijih postignuća u oblasti kompjuterskih asistivnih tehnologija je i BLITAB, tablet prilagođen osobama sa potpunim oštećenjem vida.
POMAGALA ZA SVAKODNEVNI ŽIVOT
Prilagođena sredstva za oblačenje i održavanje lične higijene: dizalice, prilagođeni stolovi i drugi delovi nameštaja, kuka za zakopčavanje dugmeta, razne vrste držača, elastične pertle ili čičak-trake umesto pertli…
EDUKATIVNA POMAGALA
Didaktička sredstva, pametne table i stolovi, softveri i aplikacije za pospešivanje učenja i komunikacije dece sa autizmom, znakovni sistemi, taktilni sistemi čitanja i pisanja, audio knjige …
ZA KONTROLU OKOLINE
Rampe. Tasteri i prekidači za osvetljenje u kući. Razni daljinski upravljači za otvranje / zatvaranje vrata i prozora…
POMAGALA ZA TRANSPORT
Kolica sa različitim sistemima upravljanja: od prvog električnog modela iz pedesetih godina prošlog veka, do kolica za koja više ne postoji prepreka. LifeTool WheelSim je softver za učenje upravljanja kolicima putem kompjuterske simulacije. Program koji doprinosi bezbednosti u saobraćaju, uvežbava upravljačke veštine, a može da se koristi kao bilo koja druga video-igra, zabave radi…
ORTOPEDSKA POMAGALA
Štake, štapovi, tronošci i hodalice, steznici i druge potpore delovima tela, protetika, gepardove noge (cheetah legs) za atletičare sa amputacijom…
SLUŠNI APARATI
Od rane telefonske tehnologije A. Grahama Bela, naovamo…
ZA ČITANJE
Lupe i naočare, opcije za uvećavanje prikaza na monitoru (magnifier); različite vrste fontova: fontovi sa oštrim ivicama naspram okruglastih lakši su za čitanje kod slabovitih osoba, kao i kod osoba koje imaju disleksiju.
Dve osobe sa istim invaliditetom izabraće različite asistivne tehnoogije. Estetika jeste važan faktor. Početni nespretni pokušaju rada ubrzo prelaze u rutinu, ako je odabrano odgovarajuće sredstvo. Kada je reč o asistivnim tehnologijama za upotrebu računara, prisutna je tendencija da one budu integrisane u kompjuterima novih generacija, dostupne, povoljne i jednostavne. Nemogućnost se uvek može raščlaniti na (nekoliko) mogućnosti.
Tekst nastao na osnovu zabeleški sa radionice na temu Upotreba asistivnih tehnologija u radu sa osobama sa invaliditetom koju su vodile Tamara Blagojević i Dragana Stanković Gaić u Resursnom centru za osobe sa invaliditetom Ekumenske humanitarne organizacije u Novom Sadu (3. novembra 2015.).
U Resursnom centru za osobe sa invaliditetom možete se upoznati sa postojećim i kod nas dostupnim asistivnim tehnologijama, testirati ih i, uz stručno savetovanje, odabrati ono što odgovara vašim potrebama.
Katalog asistivnih tehnologija Resursnog centra
Priručnik: Pravo na rad osoba sa invaliditetom: Asistivne tehnologije u Srbiji
Drugi izvori:
https://www.timetoast.com/timelines/history-of-assistive-technology