Kampanja za promenu društvenih stavova o osobama sa invaliditetom inspirisana Stelom Jang, spisateljicom, komičarkom i aktivistkinjom koja je umrla u decembru prošle godine
Nova nacionalna kampanja osmišljena da promeni društvene stavove o osobama sa invaliditetom najavljena je na Tedeksu u Sidneju. Stelin izazov inspirisan je likom spisateljice, komičarke i zastupnice prava osoba sa invaliditetom, Stelom Jang koja je umrla u decembru prošle godine. Stelin govor Ja nisam tvoja inspiracija, hvala lepo sa Tedeksa u Sidneju 2014. brzo je postao jedan od najpopularnijih video zapisa, sa preko 1.7 miliona pregleda. Stela Jang izjavila je kako je stavovima društva u kome je živela onesposobljavana daleko više nego bilo kakvim fizičkim ograničenjima.
Njen govor u zgradi Opere u Sidneju prethodio je govoru zlatnog paraolimpijca Dilana Alkota. Alkot je rođen sa tumorom obmotanim oko kičmenog stuba, usled čega ima paraplegiju. Godine 2008. postao je najmlađi pobednik i nosilac zlatne medalje u košarci u kolicima, kada je predstavljao Australiju na Paraolimpijskim igrama u Pekingu.
Alkot je opisao kako je na putu viđao bezbednosne bilborde sa slikom zaista depresivnog momka u invalidskim kolicima koja je korišćena kao mera zastrašivanja posledicama brze vožnje.
– U društvu je sveprisutan taj stav da završiti u kolicima znači najgoru moguću stvar koja je mogla da vam se desi – rekao je Alkot. – Molim vas da napravite razliku! Ima toliko gorih stvari koje vas mogu zadesiti – kao, na primer, da nosite kroksice ili da navijate za engleski tim u kriketu.
Alkot je izjavio da je društvo preplavljeno stereotipima o životu sa invaliditetom i ispričao je anegdotu iz svog porodičnog života, sportske karijere i putovanja na muzičke festival širom sveta, gde je brzo zadobio reputaciju momka koji u invalidskim kolicima surfuje kroz masu.
Osobe sa invaliditetom nazvao je najvećom, ali najmanje vidljivom manjinom u svetu. Četiri miliona Australijanaca živi sa nekom vrstom fizičkog ili intelektualnog invaliditeta – rekao je Alkot, dodajući da se mnogi bore sa pitanjima samopouzdanja i nedostatkom socijalne inkluzije.
Alkot je rekao da destigmatizacija invalidnosti zahteva rad na vidljivosti i uvođenju invalidnosti u glavne tokove društva. Izjavio je kako se nada da, sledeći put kada vidi bilbord sa čovekom u kolicima, to neće biti slika depresivnog, niti poraženog čoveka. Nego filmske zvezde. Ili sportskog heroja. Ko zna. Ko zna, možda to bude i premijer. Srećan i nasmejan. Čovek od postignuća. Ali nadajmo se da ne nosi kroksice.
Alkot može da vidi kako mu se želja ostvarila pre nego što je očekivao, sa oOh Medijom koja je uložila 250 000 dolara za reklame Stelinog izazova. Gugl ulaže 10 000 dolara mesečno u svojim reklamnim grantovima i aplikacijama za kampanju.
Publika je pozvana da doprinese novčanim donacijama ili kreativnim ulaganjem u kampanju, putem onlajn, radio-televizijskih reklama i svih drugih vrsta oglašavanja.
Suosnivač Tedeksa u Sidneju, Felisiti Felous primetila je posvećenost cele zajednice u realizaciji svih zacrtanih ideja. – Naša zajednica želi da aktivno učestvuje u kreiranju pozitivne promene – rekla je.
Stelin izazov počeće trećeg decembra 2015, na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom (koji su proglasile Ujedinjene nacije).
IZVOR:
Prevela: Marijana Čanak