Informativni centar za osobe s invaliditetom „LOTOS“ iz Tuzle je u periodu od novembra 2014. do aprila 2015. godine realizovao projekat „Ženski kutak za naša prava“, koji je podržao Helsinški parlament građana Banja Luke u okviru projekta „IN“ (implementacija Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini) koji je finansiran sredstvima Evropske unije.
„LOTOS“ je istražujući status žena sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini utvrdio da je njihov položaj u zajednici veoma nepovoljan, da su žene sa invaliditetom više izolovane od muškaraca sa invaliditetom, da imaju niži nivo obrazovanja, da teže ostvaruju pravo na zaposlenje i ekonomsku nezavisnost, da zavise od različitih vidova podrške svojih porodica, da su uskraćene za pravo na samostalan život, osnivanje porodice i materinstvo.
Zbog svega navedenog, u “LOTOSU“ je kreiran projekat: „Ženski kutak za naša prava“ sa ciljem da osnaži žene sa invaliditetom da udruženim snagama otpočnu samozastupanje svojih prava i utiču na smanjenje svoje izolacije i povećanje uključenosti u društvenu zajednicu.
Tokom implementacije projekta organizovane su radionice za osnaživanje žena sa invaliditetom na području grada Tuzle i Tuzlanskog kantona na kojima se razgovaralo o položaju žena s invaliditetom i njjihovoj inferiornosti i nevidljivosti u zajednici. Teme radionica su bile sledeće: „Šta samostalno možemo učiniti kako bi bile korisne sebi i drugima“, „Kako graditi sopstveni imidž: odevanje, sa drugima, maniri…“, „Sve moje boje“, „Međunarodni idomaći dokumenti o ljudskim pravima“ i “Pričajmo o zdravlju”.
Pored radionica, rezultat projekta je i objavljena publikacija „Zarobljeni potencijali“, koja sadrži životne priče žena sa invaliditetom, učesnica radionica. Životne priče žena sa invaliditetom prikupila je i priredila Adisa Kišić, članica Informativnog centra za osobe sa invaliditetom „LOTOS“, a predgovor je napisala Lejla Somun Krupalija, feministička istraživačica i teoretičarka sa blizu dvadesetogodišnjim iskustvom u radu na pitanjima rodne ravnopravnosti i socijalne inkluzije.
U publikaciji „Zarobljeni potencijali“, priređivačica u trećem licu priča priče 22 žene sa fizičkim i senzornim invaliditetom iz Bosne i Hercegovine. Prenosi nam njihova iskustva odrastanja, školovanja, prve simpatije, ljubavi, odnose sa majkama i majčinstvu, iskustva porodičnog života, aktivizma i života u zajednici. Žene su različitog uzrasta (rođene u rasponu od kasnih šezdesetih do ranih devedesetih godina prošlog veka), iz seoskih i gradskih sredina, različite nacionalne pripadnosti, različitog obrazovnog i radnog statusa. Neke žive sa invaliditetom od rođenja, druge pak od detinjstva ili mladosti. I kako Lejla Somun Krupalija ističe u predgovoru, “priče žena sa invaliditetom su jedinstvene jer su se pored suočavanja sa tradicionalnim i stereotipnim ulogama žene u Bosni i Hercegovini, borile i sa predrasudama o ženama sa invaliditetom. Sve priče imaju jedan ključni zajednički moto, a to je: pokrenuti se, boriti se za svoja prava, ne posustati, nakon svakog razočarenja naći snagu da se ide dalje.”.
Knjiga je promovisana u Tuzli 5. maja 2015, sa namerom da se u povodu Evropskog dana samostalnog života aktualizuje pitanje prava žena sa invaliditetom na puno učešće u društvu pod jednakim uslovima i na način na koji ovo pravo ostvaruju ostale građanke i građani.
Publikaciju „Zarobljeni potencijali“ možete preuzeti sa veb prezentacije Informativniog centra za osobe s invaliditetom „LOTOS“, Tuzla.
Tekst pripremila Veronika Mitro
Izvori:
Ženski kutak za naša prava, INICIJATIVA – Časopis osoba sa invaliditetom, br. 116, 2015, str. 24.
Infromativni centar za osobe sa invaliditetom „LOTOS“, Tuzla.