Meksikanke sa psihosocijalnim invaliditetom (depresija, šizofrenija i bipolarni poremećaj) trpe sistematsku zloupotrebu svojih seksualnih i reproduktivnih prava. Istraživanje koje je sprovela Međunarodna organizacija za prava osoba sa invaliditetom iz Vašingtona (Disability Rights International) utvrdilo je da je 42% ispitanih žena bilo primoravano od strane svojih porodica i zdravstvenih radnika da se podvrgnu sterilizaciji, a neke su podvrgnute sterilizaciji bez njihovog znanja.
Istraživanje je, takođe, pokazalo da je 43% ispitanih žena reklo da je tokom poseta ginekologu doživelo neki oblik emocionalnog ili fizičkog zlostavljanja, u rasponu od bolnih komentara do silovanja.
„To su strahovita kršenja ljudskih prava počinjena nad ženama sa invaliditetom„, rekla je Prišila Rodrigez, rukovoditeljka istraživanja. „To su povrede seksualnih i reproduktivnih prava koja se duže vreme ignorišu.“
Rodrigez je dodala da su nivoi zlostavljanja u Meksiku mnogo veći nego u SAD ili Evropi gde su modeli lečenja sa poštovanjem prema osobama sa invaliditetom na višem nivou i teško je praviti poređenja sa drugim delovima sveta jer su podaci izuzetno ograničeni.
Istraživanje zasnovano na razgovoru sa 51 ženom sa mentalnim invaliditetom, koje su koristile ambulantne usluge u državnim zdravstvenim ustanovama u Meksiko Sitiju, ističe rasprostranjenost ideje da ženama sa mentalnim problemima ne bi trebalo da bude dozvoljeno da imaju decu. Većini ispitanih žena je rečeno da ne bi trebalo da imaju decu, bilo zbog toga što će svoju bolest preneti na svoje potomstvo, ili zbog toga što ne bi bile u stanju da budu dobre majke.
Približno 30% žena koje su zatrudnele su bile primoravane da abortiraju. Jedna od njih je bila i Junis de la Vega koja je za Gardijan izjavila da su njena majka i psihijatar odlučili da ona treba da prekine trudnoću bez da su nju išta pitali. Sa šizofrenijom koju je kontrolisala lekovima i terapijom, De la Vega je planski zatrudnela sa svojim partnerom sa kojim je duže vreme u vezi. Nije odustala od svojih uverenja i danas je majka petogodišnje devojčice.
„Želim da javno progovorim o tome, jer nije u redu da oni kontrolišu šta mi radimo sa našim telima“, rekla je ona. „Znam da sam bila mnogo sposobnija da kontrolišem svoj život nego što je većina drugih žena to bila.“
Rodrigez je naglasila da su istraživački nalazi posebno šokantni jer su intervjuisane žene bile daleko nezavisnije od većine Meksikanki sa ozbiljnim problemima mentalnog zdravlja koje, rekla je ona, obično žive izolovane od ostatka sveta u svojim porodicama ili su institucionalizovane.
„Zbog toga nismo očekivali da će rezultati biti ovako loši„, rekla je Rodrigez. „Segregacija čini žene mnogo podložnijim na zlostavljanje.“
Tekst pripremila Veronika Mitro
Izvori: