Ser Tomas Vilijam Šekspir, 3. baronet (rođen 11. maja 1966), poznatiji kao Tom Šekspir, je sociolog iz Velike Britanije. Rođen je sa ahondroplazijom – oblik patuljastog rasta u kojem se telo savršeno formira, ali duge kosti ruku i nogu ne rastu dovoljno dugo. Titulu baroneta nasledio je nakon smrti oca 1996. godine, ali je ne koristi.
Tom Šekspir se obrazovao na Univerzitetu Kembridž, na kom je je 1991. magistrirao i 1995. doktorirao. U svojoj doktorskoj disertaciji istraživao je konceptualizaciju invalidnosti, dok je u svojim kasnijim istraživačkim projektima na univerzitetima u Sanderlendu, Lidsu i Njukaslu istraživao seksualna prava osoba sa invaliditetom, detinjstvo sa invaliditetom i kvalitet života osoba sa ograničenim rastom. Pored toga, Tom Šekspir zagovora prava osoba sa invaliditetom i piše o invalidnosti, genetici i bioetici. Objavio je značajan broj radova u oblasti studija invalidnosti, na primer, Politika polova invalidnosti (The Sexual Politics of Disability, 1996) i Istine i zablude o invalidnosti (Disability Rights and Wrongs, 2006) i bioetike, na primer, Rasprave o invalidnosti (Arguing About Disability, 2008).
Tom Šekspir je radio kao predavač na Univerzitetu Sanderland (1993-1996), naučni savetnik na Lids (1996-1999) i Njukasl Univerzitetu (1999-2008) gde je suosnovao i razvio Istraživački institut za politiku, etiku i biološke nauke (the Policy, Ethics and Life Sciences Research Institute). Pridružio se Timu za invalidnost i rehabilitaciju u Odeljenju za prevenciju nasilja i povreda i invaliditet Svetske zadravstvene organizacije u Ženevi u martu 2008. godine. Pet godina je proveo radeći kao tehnički referent, doprinoseći naporima Svetske zdravstvene organizacije da razvija i implementira politike koje otklanjaju prepreka za učešće osoba sa invaliditetom. Tokom svog rada u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji pomogao je kreiranje i implementaciju nekoliko ključnih izveštaja, kao što su Svetski izveštaj o invalidnosti (World Report on Disability, WHO 2011), Međunarodne perspektive o povredama kičmene moždine (International Perspectives on Spinal Cord Injury, WHO 2013) i bio je odgovoran za izjave UN o prinudnim i na druge načine nasilnim sterilizacijama (WHO 2014). Od februaru 2013. godine otpočeo je svoj trenutni radni angažman u Medicinskoj školi Norvič. I dalje pruža konsultantske usluge za Svetsku zdravstvenu organizaciju, Svetsku banku i druge UN agencije.
Tom Šekspir preko dvadeset godina učestvuje u pokretu osoba sa invaliditetom u Velikoj Britaniji i na međunarodnom nivou. Takođe je podržavao i druge pokrete, kao što su feministički, antirasistički i pokret za prava lezbejske i gej zajednice. Bio je aktivan u oblasti umetnosti i kulture i bio je član Saveta umetnosti Engleske od 2003-2008. godine. Radeći na Njukasl Univerzitetu razvio je interesovanje za komunikaciju i javni nastup i pomogao je u razvijanju pokreta café scientifique u Velikoj Britaniji i širom sveta i promovisanju naučno-umetničkih projekata. [Café scientifique je međunarodni pokret naučnika i zainteresovanih građana koji organizuju mesečne neformalne grupne diskusije. Cilj pokreta je da obezbedi mesto za javnu raspravu o zanimljivim i kontroverznim pitanjima u savremenoj nauci]
Tekst pripremila Veronika Mitro
Izvori:
http://www.who.int/violence_injury_prevention/about/whos_who/shakespeare/en/
http://www.imdb.com/name/nm2238123/
http://www.uea.ac.uk/medicine/people/profile/tom-shakespeare