U Zagrebu je 13. i 14. novembra 2014. godine održan dvodnevni seminar o zločinu iz mržnje nad osobama sa invaliditetom koji su organizovali Ured pravobraniteljice za osobe sa invaliditetom, Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) pri Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i Evropska mreža za samostalan život (ENIL).
Zločin iz mržnje je kvalifikacija, odnosno otežavajuća okolnost nekog kaznenog dela kada je ono motivisano predrasudama prema osobama sa invaliditetom ili osobama koje se doživljavaju kao osobe sa invaliditetom.
Zločin iz mržnje najčešće započinje kao vređanje, pisanje uvredljivih poruka upućenih osobama s invaliditetom, pljuvanje, maltretiranje ili fizički napadi na osobe s invaliditetom ili njihovu imovinu. Vrlo je važno ne ignorisati manje incidente, zbog toga što oni često postaju učestaliji i ozbiljniji ukoliko se ne sankcionišu. Prepoznavanje i rešavanje zločina iz mržnje značajno je i u kontekstu deinstitucionalizacije, zbog toga što s povećanjem broja osoba s invaliditetom koje žive u zajednici raste i opasnost povećanja broja zločina iz mržnje.
Seminar je okupio oko 50 predstavnika osoba sa invaliditetom, centara za socijalni rad, policije, državnog tužilaštva, kancelarija ombudsmana, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva socijalne politike i mladih i ustanova u kojima su smeštene osobe sa invaliditetom. Materijali sa seminara dostupni su na zvaničnoj prezentaciji Ureda pravobraniteljice za osobe sa invaliditetom.
Ciljevi seminara bili su podizanje nivoa svesti o postojanju zločina iz mržnje nad osobama sa invaliditetom i njihovoj prirodi, razmena iskustava iz Hrvatske, predstavljanje primera dobre prakse, suprotstavljanje kaznenim delima motivisanih neprijateljstvom prema osobama s invaliditetom iz iskustva OEBS-a i Velike Britanije te dogovaranje daljih koraka koje je potrebno preduzeti u svim nadležnim telima i udruženjima osoba sa invaliditetom.
Od 57 zemalja koje su članice OEBS samo 17 prepoznaje zločin iz mržnje na osnovu invaliditeta na zakonodavnom nivou. Među tim zemljama koje prednjače u razvijenosti zakonodavnog okvira je i Hrvatska. Ono što nedostaje je poznavanje zakonodavstva odnosno njegova primena u praksi. Od 17 zemalja koje su zakonom definisale pojam zločina iz mržnje prema osobama s invaliditetom samo 5 prikuplja podatke o prijavljenim zločinima. Poznavanje pojma zločina iz mržnje na osnovi invaliditeta je izrazito nisko kako među samim osobama s invaliditetom, tako i među stručnjacima koji rade s osobama s invaliditetom, policijom pa i sudstvom.Hrvatska nije prijavila ni jedan slučaj, što ukazuje na jaz između zakona i prakse.
Rezultat seminara je Priručnik za sve ključne aktere i osobe sa invaliditetom u suzbijanju nasilja odnosno neželjenih ponašanja prema osobama s invaliditetom koji će poslužiti u daljim koracima koji će se preduzimati u pravcu senzibilizacije društva i osnaživanju osoba s invaliditetom da prijavljuju nasilje.
Tekst pripremila Veronika Mitro
IZVORI:
ENIL launch a Disability Hate Crime Guide in cooperation with the Croatian Disability Ombudsman, Vesti ENIL-a od 28.11.2014.
Izveštaj o seminaru, zvanična presentacija Ureda pravobraniteljice za osobe sa invaliditetom;
Izveštaj o seminaru, Drugo lice invalidnosti.