Savez organizacija za zaštitu prava i podršku žena sa invaliditetom – Mreža …IZ KRUGA – Srbija ustanovio je obeležavanje NEDELJE ŽENA SA INVALIDITETOM koja je obeležena od 3. do 7. novembra 2014. godine u četiri grada Srbije: Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu.
Organizacija za podršku ženama sa invaliditetom …IZ KRUGA – VOJVODINA obeležila je NEDELJU ŽENA SA INVALIDITETOM u Novom Sadu uličnom akcijom i javnom tribinom.
Ulična akcija je održana 3. novembra 2014. godine od 13. do 14. sati na Trgu slobode u Novom Sadu. Aktivistkinje organizacije …IZ KRUGA – VOJVODINA delile su sugrađankama i sugrađanima informativne letke o nasilju nad ženama sa invaliditetom i servisima podrške za žene sa invaliditetom u situaciji nasilja, kao i priveske sa brojem novosadskog SOS telefona za žene sa invaliditetom. Osim toga, aktivistkinje sa invaliditetom anketirale su prolaznice i prolaznike o njihovim stavovima o roditeljstvu žena sa invaliditetom, nasilju nad ženama sa invaliditetom i vrstama podrške koje bi država trebalo da obezbedi ženama sa invaliditetom. Novosađani i Novosađanke su dobro prihvatili akciju i rado su učestvovali u anketiranju.
Na pitanje da li sredina pozitivno gleda na roditeljstvo žena sa invaliditetom, anketirane osobe su podeljenog mišljenja (možda = 34,15%, ne znam = 31,71%, da = 17,07%, ne = 17,07%). Čak 92,86% ispitanih Novosađana i Novosađanki smatra da žena sa invaliditetom treba da se ostvari kao majka. Takođe visok procenat smatra da nasilje nad ženama sa invaliditetom NIJE njihov lični problem (89,13%). Međutim, u najvećem broju NISU informisani o tome da su žene sa invaliditetom češće nego žene bez invaliditet izložene nasilju (ne znam = 39,02% , možda = 26,83%, da = 19,51% , ne = 14,63%) i, iako samo manji procenat smatra da je žrtva odgovorna za nasilje koje trpi, još uvek samo nešto manje od polovine anketiranih zna da je nasilnik taj koji je odgovoran za nasilje koje vrši (nasilnik = 48%, društvo = 28%, podjednako = 20%, žrtva = 4%).
Anketirane osobe navele su čitav niz vidova podrške i pomoći koje bi država trebalo da obezbedi ženama sa invaliditetom: arhitektonsku pristupačnost javnim prostorima i servisima podrške, materijalnu i finansijku pomoć, veće novčane nadoknade, sigurnost i bezbednost, podršku za izlazak iz situacije nasilja obezbeđivanjem različitih usluga zaštite (sigurna kuća, SOS telefon, psihološko savetovanje, pravna pomoć, strože kazne za nasilnike), ekonomsku sigurnost, zapošljavanje, obrazovanje i dodatne obuke, suzbijanje predrasuda i informisanje građanstva o potrebama i problemima žena sa invaliditetom, sistemsku pomoć za poboljšanje kvaliteta života i dostojanstven život, personalnu asistenciju, pomoć u podizanju dece, samostalan život, više prava, besplatno lečenje i lekove, oslobađanje od poreza, popust za pojedine proizvode, privilegije u javnom saobraćaju, moralnu podršku.
Uličnu akciju u Novom Sadu u povodu NEDELJE SA INVALIDITETOM podržali su Kancelarija za osobe sa invaliditetom Grada Novog Sada, Zavod za ravnopravnost polova AP Vojvodine, Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova i Centar za rodne studije, ACIMSI, Univerzitet u Novom Sadu. Događaj nije izazvao veću medijsku pažnju. Samo je Novosadska TV emitovala saopštenje o uličnoj akciji.
Javna tribina na temu „Servisi podrške ženama sa invaliditetom sa iskustvom nasilja“ održana je 4. novembra 2014. u 12.00 sati u prostorijama organizacije za podršku ženama sa invaliditetom …IZ KRUGA – VOJVODINA na Bulevaru vojvode Stepe 67 u Novom Sadu. Iako veom značajna, ni tribina nije izazvala veću medijsku pažnju. I o ovom događaju je samo Novosadska TV emitovala saopštenje. Na tribini su učestvovale: Ljupka Mandić, šefica Kancelarije za osobe sa invaliditetom Grada Novog Sada; Lepojka Čarević Mitanovski, predsednica Mreža …IZ KRUGA – Srbija i Organizacije za zaštitu prava i podršku ženama sa invaliditetom …IZ KRUGA – Beograd; Ivana Nikolić, koordinatroka SOS službe organizacije …IZ KRUGA – VOJVODINA.
Ljupka Mandić je informisala učesnike tribine da Kancelarija za osobe sa invaliditetom obavlja poslove koji imaju za cilj unapređenje položaja lica sa invaliditetom sa prebivalištem na teritoriji Grada Novog Sada. Delokrug rada Kancelarije obuhvata: pružanje odgovora i informacija u što kraćem vremenskom roku, unapređenje saradnje i afirmisanje rada udruženja osoba sa invaliditetom koja obavljaju svoju delatnost na teritoriji Grada Novog Sada, praćenje konkursa i saradnja sa potencijalnim domaćim i stranim donatorima, prikupljanje podataka za izradu godišnjeg programa sprovođenja Akcionog plana pristupačnosti, i angažovanje u izradi softverskog programa za vođenje evidencije pristupačnosti.
Lepojka Čarević Mitanovski je istakla da su žene sa invaliditetom u Srbiji višestruko diskriminisana grupa, a nasilje i diskriminacija kojom su izložene u porodici, braku ili partnerskim vezama je još uvek tabu tema o kojoj se nerado govori i još uvek se ne prepoznaje kao takvo, jer se invalidnost ne posmatra kroz rodnu perspektivu. Za žene sa invaliditetom je izlazak iz situacije nasilja znatno teži, jer im, između ostalog, institucionalni vid zaštite od nasilja nije dostupan usled arhitektonske i komunikacijske nepristupačnosti, niti postoje servisi podrške koji će im pomoći u svakodnevnom funkcionisanju, da se osnaže i preuzmu kontrolu nad sopstvenim životom. Promovisanje prava na život bez nasilja, kao i podrška u osnaživanju svih žena koje imaju iskustvo rodno zasnovanog nasilja je od suštinskog značaja za postizanje pune ravnopravnosti i eliminisanje diskriminacije žena u svim oblastima društvenog života.
Ivana Nikolić je informisala da SOS služba …IZ KRUGA – VOJVODINA pruža podršku ženama sa i bez invaliditeta u situaciji nasilja, i to informisanje žena o njihovim pravima i mogućnostima za zaštitu od nasilja, savetodavno usmeravanje, psihološku podršku i pravno savetovanje. Istakla je da je SOS služba organizacije…IZ KRUGA – VOJVODINA članica Operativne mreže za zaštitu žena i dece od nasilja u porodici – ZORA
i da institucije i organizacije članice Mreže ZORA prepoznaju usluge SOS telefona za žene koje doživljavaju nasilje koje pružaju ženske nevladine organizacije kao važnu kariku u lancu usluga za žene u situaciji nasilja u gradu Novom Sadu. Grad Novi Sad investira u zaštitu žena od nasilja u porodici finansiranjem Centra za socijalni rad , Savetovališta za brak i porodicu i Prihvatilišta Sigurna ženska kuća. Grad Novi Sad prepoznaje važnost usluga koje pruža …IZ KRUGA – VOJVODINA – obezbeđuje poslovni prostor po povlaštenoj ceni za aktivnosti organizacije i podržava programe organizacije. Međutim, Grad Novi Sad ne prepoznaje da tip savetodavno-terapisjkih i socijalno-edukativnoih usluga koje pružaju Svetovalište za brak i porodicu i Prihvatilište Sigurna ženska kuća nisu iste usluge kakve su usluge specijalizovanog SOS telefona, pre svega u pogledu anonimnosti koja je omogućava ženama na SOS telefonu i fokusiranosti isključivo na potrebe žena. Neprepoznavanje se ogleda u činjenici da Grad Novi Sad nije uspostavio finasiranje SOS telefona kao usluge socijalne zaštite kako proističe iz Zakona o socijalnoj zaštiti Republike Srbije i Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju nasilja i borbi pritiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, već organizacije koje pružaju ove usluge mogu da ostvare sredstva iz budžeta Grada putem javnog konkursa za dotacije nevladinim organizacijama, a ta sredstva su nestabilna, a odluke su podložne promenam sa smenom lokalne vlasti. Isto tako, u Odluci o socijalnoj zaštiti Grada Novog Sada programi podrške ženama koje preživljavaju nasilje nisu eksplicitno navedeni kao programi od interesa za grad Novi Sad.
Zaključak tribine je da je Grad Novi Sad primer dobre prakse kada je u pitanju razvijanje institucionalnih mehanizama za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom i izrada strateške dokumentacije za pristupačnost, ali da ne prepoznaje žene generalno, niti žene sa invaliditetom i žene sa i bez invaliditeta u situaciji nasilja kao posebno osetljive grupe, niti SOS službe ženskih organizacija kao važnu uslugu socijalne zaštite žena koje doživljavaju nasilje. U cilju unapređenja položaja žena sa invaliditetom u Novom Sadu učesnici tribine predlažu da Grad Novi Sad:
- razmotri mogućnost da se u operacionalizaciju Akcionog plana pristupačnosti za 2015. godinu uključi adekvatno rešavanje arhitektonske i komunikacijske pristupačnosti Centra za socijalni rad, Savetovališta za brak i porodicu i Prihvatilišta Sigurna ženska kuća;
- razmotri mogućnost da se dopuni član 47 Odluke o socijalnoj zaštiti Grada Novog Sada tako što će se programi za podršku ženama koje doživljavaju nasilje eksplicitno navesti kao programi od interesa za grad;
- razmotri mogućnost finansiranja usluge SOS telefona ženskih organizacija u Novom Sadu iz budžetske linije – naknade za socijalnu zaštitu.