Teoretičarke i teoretičari, istraživačice i istraživači, kao i feminističke aktivistkinje sa invaliditetom nalaze brojne dokaze da je položaj žene sa invaliditetom u odnosu na muškarca sa invaliditetom drugačiji. Žena je višestruko diskriminisana i ljudska prava su joj uskraćena ne samo kao osobi sa invaliditetom nego i kao ženi, a posebno u patrijahalnom društvu kao što je naše.
U okviru projekta Dijalozi vojođanskih kultura koji sprovodi Beomedia marketing i Nezavisno društvo novinara Vojvodine, uz finansijsku podršku Evropske unije kroz Medijski fond u okviru evropskih integracija, sprovedena je studija slučaja o položaju žena sa oštećenim vidom u Vojvodini.
Ni u jednom životnom periodu žene sa oštećenim vidom nemaju institucionalnu podršku samostalnosti u kretanju, roditeljstvu ili drugim porodičnim i privatnim nastojanjima žene. Doživljavaju diskriminaciju i osvajaju kompenzatorna prava. Institucionalne podrška se kreće od nikakve podrške u detinjstvu, do stepena do kog ih žena sama osvoji u ostalim životnim periodima. U periodima kada je žena najosetljivija, detinjstvo i starost, žena je prepuštena sebi i svojim porodičnim okolnostima.
Studiju slučaja možete pročitati na linku http://www.ndnv.org/?page_id=6908