Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Žarko Obradović, predstavio je danas u Njujorku na redovnom zasedanju Izvršnog odbora UNICEF-a, rezultate uvođenja inkluzije u obrazovni sistem Republike Srbije. Pored Srbije kojoj je na ovaj način odato priznanje u oblasti inkluzivnog obrazovanja, svoje rezultate su predstavile i Republika Jermenija i Crna Gora, koje su kao i Srbija prepoznate kao zemlje u kojima je politika inkluzivnog obrazovanja donela pozitivne promene u životima dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. U Srbiji više škola upisuje prvake sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, što je rezultat višegodišnje politike.
Na panel diskusiji o pitanjima dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koja je organizovana u okviru sastanka Izvršnog odbora UNICEF-a u NJujorku ove nedelje, upućen je poziv drugim vladama i donatorskim zajednicama da pruže hitnu podršku politikama koje ostvaruju prava svakog deteta na kvalitetno obrazovanje.
Ministar Obradović susreo se najvišim zvaničnicima UNICEF-a – predsednikom Izvršnog odbora UNICEF-a Jarmom Vinanenom (Jarmo Viinanen), izvršnim direktorom UNICEF-a Entonijem Lejkom (Anthony Lake), regionalnom direktorkom UNICEF-a za Centralnu i Istočnu Evropu i Zajednicu nezavisnih država Mari-Pjer Poarje (Marie Pierre Poirier), kao članovima Izvršnog odbora UNICEF-a i stalnih misija iz regiona.
Glavna dostignuća istaknuta na sastanku:
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Žarko Obradović govorio je o inovacijama, kao što su nacionalni okvir za praćenje napretka u smanjenju nejednakosti u obrazovanju i Mreži podrške inkluzivnom obrazovanju u kojoj zajedno rade Vlada RS i preko 50 nacionalnih organizacija civilnog društva. Obučeno je oko 15.000 nastavnika, odnosno jedna petina ukupnog nastavnog kadra. Trećina osnovnih škola u Srbiji povećala je upis dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u prvi razred u 2010. godini.
Značaj ove teme potvrđuje i odluka de se u septembru o njoj razgovara i na Generalnoj skupštini UN. U Svetskom izveštaju o invaliditetu iz 2011. godine procenjeno je da deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom čine 5,1 odsto stanovništva. To znači oko 93 miliona dece u svetu i oko 5,1 milion u Centralnoj i Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji. Postojeća nacionalna statistika u regionu ozbiljno potcenjuju razmere ovog problema. Deca su i dalje nevidljiva, bilo da su potpuno isključena iz obrazovanja, izolovana unutar redovnih škola ili se više od 600.000 dece nalazi u ustanovama, što je još uvek zajednički pristup u politikama mnogih zemalja u regionu. Na sastanku je predstavljen i dokument UNICEF-a „Pravo dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom na obrazovanje: Pristup inkluzivnom obrazovanju zasnovan na pravima“. U dokumentu se detaljno govori o tome kako inkluzivno obrazovanje promoviše toleranciju i ravnopravno učešće u društvu. Ono daje bolje rezultate u učenju, ne samo za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom nego za svu decu. Inkluzivno obrazovanje je od ključnog značaja za postizanje kvalitetnog obrazovanja za sve učenike, smanjenje nejednakosti i izgradnju inkluzivnijeg društva.
Izvor: http://www.mpn.gov.rs/sajt/aktuelnosti.php?id=5427