„Otvori vrata”, navodi glasovna poruka iz mobilnog telefona devojku s belim štapom i ona ulazi u zgradu. “Idi pravo”, nova je instrukcija koju devojka sledi dok ne dobije novu da skrene desno. Tako ukratko izgleda videodemonstracija projekta Indoor Vision, navigacije za osobe s oštećenjem i delimičnim oštećenjem vida, koju su osmislili članovi studentskog tima Spectrum, pobednika hrvatskog finala Imagine Cup-a.
Pomoć mentora
Reč je o prestižnom studentskom takmičenju u razvoju tehnologija što ga svake godine širom sveta organizuje korporacija Microsoft. Zahvaljujući projektu Indoor Vision tim Spectrum takmičenje će se u svetskom finalu Imagine Cup-a koji se početkom jula održava u Sidneju. Spectrum čine četvero studenata Sveučilišta u Zagrebu: Iva Šušak (21), studentkinja s oštećenjem vida socijalne pedagogije, studenti računarstva Predrag Pejić (20), Renato Jović (24) i student fizike Karlo Klečina (25). Oni su na ideju Indoor Vision-a došli u avgustu 2011.godine, a zatim su je postepeno razvijali uz pomoć mentora Olega Maštruka, kolumnista magazina Bug.
„Pri kretanju u spoljašnjim prostorima osobe s oštećenjem i delimičnim oštećenjem vida pomažu GPS uređaji, ali kad uđu u zatvoreni prostor, ti im uređaji ne mogu pomoći, jer nema signala. Međutim, mi smo dizajnirali softver za mobilni uređaj za Windows Phone operacijski sistem koji služi navigaciji osoba s oštećenjem i delimičnim oštećenjem vida u zatvorenom prostoru“ objašnjava Predrag Pejić. Istaknuo je da je s kolegama osmislio univerzalni sistem koji pomoću zidnih markera korisniku računa rutu kojom će doći do željene točke.
„Smislili smo da osoba s oštećenjem vida stavi mobilni na ruku pomoću držača koji obično koriste osobe koje slušaju muziku dok trče. Mobilni je okrenut tako da kamera snima prostor ispred. Prostor u koji osoba s oštećenjem vida ulazi mora biti mapiran kako bi se tačno znale sve rute kojima osoba može ići“ pojasnio je Renato Jović.
Testiranje u praksi
Kako bi Indoor Vision testirali u praksi, trojica studenata odlučila su potražiti osobu s oštećenjem i delimičnim oštećenjem vida preko Facebooka.
„Dečki iz tima Spectrum jednoga su dana došli u studentski dom u Cvjetnom naselju, gde živi nekoliko studenata s oštećenjem vida, kako bi nam predstavili projekt. Odmah sam se zainteresirala i postala članica tima“ ispričala je Iva Šušak, jedna od četrdesetak studenata koji imaju oštećenje vida sa Sveučilišta u Zagrebu. Iva Šušak dolazi iz malog mesta u blizini Slavonskog Broda, a kao devojčici dijagnostikovana joj je retinis pigmentosa, genetski uslovljena očna bolest zbog koje se progresivno gubi vid i koja na kraju rezultira oštećenjem vida.
Lakše snalaženje
„Naučila sam se kretati po Studentskom domu i do fakulteta. No, jako mi se dopao softver Indoor Vision, jer bi mi to u budućnosti moglo omogućiti lakše snalaženje u pošti, banci, zavodu za zapošljavanje ili bolnici“ rekla je Iva Šušak koja nakon diplome želi raditi kao socijalna pedagoškinja
Izvor: Indoor vision