Jamie Aspland je četverogodišnji dečak s oštećenjem vida iz Amerike. Koristeći jedan novi revolucionarni program u javnom zdravstvenom sistemu Sjedinjenih Američkih Država, dečak je naučio da se služi jednom vrstom tehnike za ekolokaciju koja omogućava orijentisanje u prostoru. Ekolokacija je prirodna sposobnost nekih životinja kao što su delfini i slepi miševi, koja im omogućava da emituju ultrazvučne talase na relativno velikoj udaljenosti ispred njih. Ovi ultrazvučni talasi se odbijaju od eventualnih prepreka i vraćaju im se da bi ukazali na postojanje određenog predmeta u datom pravcu.
Jamie-va majka Deborah, koja ima 39 godina, počela je da hvali ovaj metod kada je videla da je njen sin, hodajući sam po parku, na vreme stao ispred neke ograde i izbegao da se udari o nju i pored toga što se prema ogradi kretao vrlo brzim koracima. Govoreći o ovoj obuci posle samo tri seanse, Jamie-va mama je izjavila: „Ova tehnika nam je izmenila živote. Ona je pravo revolucionarno otkriće! Više ne treba da držim Jamie-a za ruku za vreme šetnje. On uspešno koristi ovu tehniku i da bi se potpuno samostalno kretao stepenicama. Zadivljujuće!“
Osoba koja je Jamie-a naučila ovoj veštini je Daniel Kish, koji je izgubio vid kada je imao svega 13 meseci. Kao predsednik organizacije World Acces for the Blind, Kish je razvio metod koji se oslanja na zvučnu komunikaciju u svetu životinja (FlashSonar), da bi pomogao ljudima sa problemima vida da stvore mentalne mape prostora u kojima se nalaze. On je primenio isti princip koji koriste delfini u njihovom kretanju po tamnim dubinama. Oni odpuštaju jednu vrstu zvuka visoke frekvencije koji prodire kroz predmete i reflektuje njihovu unutrašnju strukturu.
Jamie je u stanju da oponaša taj postupak, koji zamenjuje upotrebu belog štapa, a koji se sastoji u tome da se jezikom lupka gornje nepce u ustima. Onda kada zvučni talas emitovan tom radnjom udari o nekakav predmet, taj predmet vraća energiju natrag ka uvetu. Ovako dati predmet pomaže osobi s oštećenjem vida da dobije predstavu o njegovoj formi, veličini i razdaljini na kojoj se nalazi. Ovaj proces je sličan onome koji se odvija kod ljudi sa dobrim vidom, koji se bazira na registrovanju odbijanja zraka svetlosti radi viđenja forme, veličine i udaljenosti predmeta.
Za ovu Jamie-ovu obuku je trebalo platiti oko 5.000 dolara, sumu koju su prikupili stanovnici dečakovog rodnog grada. Kako kaže Jamie-ov instruktor Daniel Kish, njegov će učenik uskoro moći da opazi zgrade na udaljenosti većoj od 100 metara.
Pripremio: Lorijan Popi