Evropska komesarka za pravdu Vivijen Reding obznanila je dobitnika povodom Evropskog dana osoba sa invaliditetom i ukazala da nagrada Grad pristupačnosti doprinosi promociji dobre prakse u Evropi u trenutku kada je stanovništvo sve starije, pa samim tim potrebe z a povećanjem pristupačnosti sve veće.
Ona je istakla da dostupnost može da bude i stimulans za inovacije i privredni rast. To je potkrepljeno i ranijim podacima Komisije. Jedna studija u Nemačkoj pokazala je da bi poboljšanjem dostupnosti putovanja za osobe sa invaliditetom turistička industrija te zemlje povećala godišnju dobit za između 620 miliona i 1,9 milijardi evra. U Velikoj Britaniji je pak zabeleženo da je lanac supermarketa ulaganjem 35.000 funti u pristupačnost internet adrese doneo godišnji prihod veći od 13 miliona funti.
Među osobama sa invaliditetom, prema podacima Evropske komisije, stopa zaposlenosti je oko 50%, a među onima sa veoma ozbiljnim i ozbiljnim nivoom invaliditeta imaju između 19,5 i 44,1%. Manja zaposlenost sa sobom nosi i veći rizik od siromaštva, pa je tako stopa siromaštva 70% viša među osobama sa invalditetom.
Dostupnost podrazumeva da osobe sa invaliditetom mogu kao i svi ostali da dođu do zgrada, transporta i tehnoloških i komunikacionih sistema i drugih usluga. Prilikom prošle, prve dodele, nagrada je otišla gradu Avila u Španiji. Za ovu drugu nagradu Gradu pristupačnosti prijavilo se 114 gradova iz 23 zemlje. Gradovi učesnici morali su da dokažu napred i dostignuća u obezbeđivanju pristupa za sve, nezavisno od godištai sposobnosti. Žiri država članica, sastavljen od osoba sa invaliditetom i stručnjaka iz te oblasti, napravio je preliminaran izbot 31 grada za izbor na evropskom nivou.
Procenjuje se da svaki šesti evropljanin ima neki oblik invaliditeta. Tržište opreme za pomoć vredno je 30 milijardi evra. Procenjuje se da bi se povećanjem svesti i zajedničkih aktivnosti smanjio trošak za te uređaje zahvaljujući ekonomiji obima. Pokazalo se takođe da osobe sa invaliditetom imaju manje mogućnosti za školovanje. U uzrastu između 16 i 19 godina, 37% njih ne učestvuje u obrazovanju, dok kod oni kojih nemaju nikakav problem iznosi 17%.
Za ovogodišnji Grad pristupačnosti odabran je baš Salzburg zbog napretka u više oblasti – zgrade, javni prostor, transport i slična infrastruktura, informacije i komunikacije, uključujući nove tehnologije, javne ustanove i usluge.
Među finalistima bili su i:
• Krakov u Poljskoj, zbog posvećenosti unpaređenju dostupnosti u okolnostima nepristupačne infrastrukture i za posebnu pažnju koja se poklanja dostupnosti spomenika.
• Marburg u Nemačkoj zbog dugoročne posvećenosti pristupačnosti za sve, kao i za dugoročnu jasnu strategiju i primernu integraciju osoba sa invaliditetom u projekte u toj oblasti, i to od planiranja do sprovođenja.
• Santander u Španiji, za kvalitet i održivnost rezultata.
Posebne pohvale dobili su i Grenobl u Francuskoj, Ljubljana u Sloveniji, Olomouc u Češkoj, Terasa u Španiji.
Izvor: EurActiv.rs, 05.12.2011.