Zaštitnik građana postupa u okviru Ustava, zakona, drugih propisa i opštih akata kao i ratifikovanih međunarodnih ugovora i opšteprihvaćenih pravila međunarodnog prava. Posebnu pažnju posvećuje zaštiti: prava pripadnika nacionalnih manjina, prava deteta, prava osoba sa invaliditetom, prava lica lišenih slobode i ravopravnosti polova. On postupa po pritužbi građana (usmenoj ili pismenoj pritužbi Službi zaštitnika građana, koja po pravilu ne sme biti anonimna, i mora biti krajnje sredstvo) ili po sopstvenoj inicijativi, po pitanjima vezanim za nepropisan rad: organa uprave, republičkog javnog pravobranioca, odnosno organa i organizacija koja vrše javna ovlašćenja. Pri tom se u obzir uzima i obaveza navedenih organa da pri postupanju sa strankama postupaju sa savesnošću, stučnošću, nepristrasnošću, delotvornošću, uz etičnost i neizbezno poštovanje dostojanstvenosti stranke. Po pažljivo razmotrenoj pritužbi zaštitnik građana je ovlašćen da na uviđene propuste upozori nadlezne organe i zatraži od njih da propuste isprave. Ukoliko to ne učine on može preduzeti radikalnije mere kao što su obaveštavanje Skupšine, Vlade i javnosti, odnosno preporučivanje da se utvrdi odgovornost rukovodilaca organa uprave. Osim ovog procesnog ovlašćenja zaštitnik građana ima pre svega savetodavna ovlašćenja u oblasti unapređenja ljudskih prava, delujući preventivno i edukativno. Zaštitnik građana nije ovlašćen da kontroliše rad predsednika Republike, Vlade, Narodne skupštine, Ustavnog suda i sudova i javnog tizilaštva.
Uvršćivanje u prioritete angažovanja Zaštitnika građana borbu za poštovanje prava osoba sa invaliditetom, pokazalo se više nego opravdanim. Konkretnim aktivnostima u domenu svojih zakonom utvrđenih nadležnosti Zaštitnik je javno reagovao na kršenje prava osoba sa invaliditetom, upozoravajući nadležne organe na nepoštovanje propisa i kršenje ljudskih prava.
Osobe sa invaliditetom su sistematski isključene iz sfere obrazovanja, zaposlenja, politike, kulture, slobodnog vremena i rekreacije. Mere i praksa političkog i pravnog sistema, ekonomskih struktura, zvaničnih službi i sl. često predstavljaju barijere u učešću osoba sa invaliditetom.
Edukacija i senzibilizacija osoba bez invaliditeta je neophodna kako bi razumeli pojam diskriminacije, postali svesni njenog postojanja i sebe u ulozi diskriminatora u nekim situacijama. Podjednako je potrebna edukacija i senzibilizacija samih osoba sa invaliditetom po ovom pitanju, kao i pravovremeno informisanje o njihovim pravima, zakonima i promenama/novostima u zakonima kako bi i one razumele mehanizme diskriminacije, postale svesne da je ona svuda prisutna i da je neophodno i moguće se aktivno boriti protiv nje.
Ombudsmanu možete da se obratite telefonom, pismeno ili lično, posetom nekoj od naše tri kancelarije u vreme predviđenoj za rad sa strankama. Posete nije potrebno unapred zakazati. Da bi neki slučaj bio uzet u razmatranje predstavka se mora podneti pismeno i treba da sadrži ime, prezime i adresu podnosioca, na koga i zbog čega se žali, kao i šta vidi kao rešenje svog problema. Poželjno je da uz predstavku prilože i fotokopije svih dokumenata koji se odnose na slučaj na koji se stranka žali.
Za sve informacije možete se obratiti:
BEOGRAD
Zaštitniku prava građana – OMBUDSMAN
Milutina Milankovića br.106
11070 Novi Beograd
Tel: 011/ 2142 281
Faks: 011/2135 456
Palata Srbija (istočno krilo)
Bulevar Mihajla Pupina br.2, kancelarija 19
Tel: 011/ 3019510
dežurni mobilni telefon: 0648768505
e-mail: [email protected]
NOVI SAD
Poštom: Pokrajinski ombudsman
Bulevar Mihajla Pupina 25
21000 Novi Sad
Lično: Bulevar Mihajla Pupina 25, zgrada DTD
Utorkom, sredom i četvrtkom od 09 do 14 časova
Telefon: 021/487-41-44
Faks: 021/487-41-44
e-mail: [email protected]
PANČEVO
Maksima Gorkog 25
26000 Pančevo
Telefon: 013/351-490
SUBOTICA
Cara Jovana Nenada 15/ II
24000 Subotica
Telefon: 024/525-919