Gradska vreva, “Plato” ispred Filozofskog fakulteta i ugodno letnje popodne, su pravi su okvir za razgovor o Studentskoj uniji Srbije. O Studenskoj uniji Srbije govori portparolka SUS-a, Ivana Savić.. Naime, prva studentska unija osnovana je 1992. na Pravnom fakultetu. Od tada, osnovno je preko 60 lokalnih unija na državnim i privatnim fakultetima. U stvari, studentske unije su, za sada, jedine studentske organizacije na privatnim fakultetima.
Studentska unija Srbije je kao krovna organizacija osnovana 2000. godine i sada okuplja lokalne unije iz sva četiri univerzitetska centra. Već godinama razbijamo monopol saveza studenata, koji je zaostavština iz vremena jednopartijskog režima. Cilj SUS-a je zaštita studentskih prava i promocija građanskih vrednosti. Pored toga, bavimo se i akcijama od šireg društvenog značaja poput promocije tolerantnosti, demokratskih vrednosti i podrške reformama u svim društvenim oblastima.
Studentska unija Srbije se, kroz brojne projekte, bavi suzbijanjem korupcije, borbom protiv diskriminacije, suočavanjem sa prošlošću, liberalizacijom viznog režima, promocijom prava studenata, rodnom ravnopravnošću… U organizaciji SUS-a, u maju ove godine, održan je jubilarni pedeseti kongres Evropske studentske organizacije (ESIB) pod pokroviteljstvom predsednika Srbije Borisa Tadića.Tokom kongresa, podržana je Beogradska deklaracija o podršci EU reformi visokog obrazovanja na Zapadnom Balkanu.
U skorije vreme. najveći projekat Studentske unije Srbije se, pod geslom „Trulo je”, bavio korupcijom na univerzitetima.Tokom ovog projekta održani su okrugli stolovi na kojima su učestvovali profesor Dejan Popović, rektor Univerziteta u Beogradu, profesorka Emilija Stanković i, na kraju, i predsednik Boris Tadić. Čak i tada je, reakcija pojedinih dekana i profesora bila nezadovoljavajuća.
Studentske unije Srbije ocenjuje da korupcije ima svuda po Srbiji, čak i u oblasti visokog obrazovanja. Njeni uzroci se mogu tražiti u političkim, ekonomskim i moralnim faktorima tokom dugogodišnje krize našeg društva. Zabrinjavajuće su posledice korupcije koje uključuju nepostojanje kvalitetnih novih kadrova, nemogućnost zapošljavanja, „odliv mozgova”, apatiju mladih i sl.Gotovo svi studenti znaju za neki vid korupcije,ali malo njih zna kako da reaguje kada je primeti, ili postane njena žrtva. Pošto institucionalni mehanizmi borbe protiv korupcije ili ne postoje ili su izuzetno neefikasni, studenti se uglavnom boje da je prijave.
Ivana objašnjava da ni studenti nisu potpuno nevini u ovoj priči. Podseća da je i varanje na ispitima („puškice” i sl.), vid korupcije. Istraživanja pokazuju da je veliki broj studenata varao na ispitima, ili bi pribegao nekom obliku korupcije (kupovini ispita i slučno) ako bi bio siguran da neće biti uhvaćen. Činjenica je da se, ovakvim načinom razmišljanja, umanjuje vrednost diplome onih koji u korupciji ne učestvuju. Govorili smo o odnosu i saradnji Studentske unije Srbije i Udruženja studenata sa hendikepom. Projekat sprečavanja diskriminacije je, naravno, u centru pažnje.
Studenti sa hendikepom retko učestvuju u aktivnostima koje organizuje Studentska unija, kaže Ivana. Postoji problem prostorija SUS-e, one nisu dostupne, ali to nije problem lokalnim unijama. Stoga, studenti-brucoši, sa ili bez hendikepa, trebaju pronaći lokalnu uniju, jer su „izgubljeni“ kada dođu na fakultet. Aktivisti Studentske unije mogu im pomoći u snalaženju, u uspostavljanju komunikacije sa profesorima, asistentima, kolegama… Na primer, na Filološkom fakultetu se organizuje doček za brucoše, a na štandovima se mogu pronaći propagandni materijali SUS-a, vodiči za brucoše i sve druge informacije koje se tiču nastave i studentskog života.