Nacionalna služba za zapošljavanje početkom 2010. imala je na evidenciji više od 22.000 osoba s invaliditetom koje traže posao, što je tri odsto od evidentiranih. Primena novog Zakona o rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, trebalo bi da poboljša zapošljavanje ove kategorije stanovništva.
Intervju sa Brankom Pešić
Branka Pešić je diplomirana ekonomistkinja u oblasti međunarodnog marketinga, trenutno zaposlena po programu „Prva šansa“ u Savezu slepih Srbije. Kada je diplomirala, bez obzira na odlične kvalifikacije, bilo joj je teško da nađe posao, a osnovna prepreka bile su predrasude poslodavaca.
„Predrasude postoje kod svih drugih oblasti života ali moje iskustvo kod pronalaženja posla je bio put koji je trajao par godina. Ja sam bila u Čačku gde je prosto zatvorenija sredina. Poslodavci, kada sam se javljala na oglase, prosto iščitam svoj CV i to sve bude ok, ali kada dođem na razgovor, obično jedno od pitanja bude: Šta je to što ti možeš da radiš?“, kaže Pešičeva.
Branku ovakav stav poslodavaca nije obeshrabrio, već ju je podstakao da nastavi sa traženjem posla. Posle izvesnog vremena, zaposlila se u Savezu slepih Srbije. Jedan od razloga zbog kojih je Branka na kraju pronašla posao bile su podsticajne mere države koje sprovodi Nacionalna služba za zapošljavanje. Od nedavno na snazi je i Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, koji pored podsticajnih mera, uvodi i obavezu kompanija da zapošljavaju radnike s invaliditetom.
„Nisam sedela skrštenih ruku i čekala nego sam tražila par godina posao. Zahvaljujući nekim programima NSZ, radila sam i kao instruktor za osnovnu informatičku obuku pošto sam među prvih 10 osoba s oštećenjem vida u Srbiji dobila Ecdl sertifikat, tako da sam se bavila tim nekim privremenim i povremenim poslovima, ali teško jeste i prosto mislim da če ovaj zakon doneti dosta promena“, kaže Branka.
Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, svaka firma koja ima od 20 do 49 zaposlenih u obavezi je da ima minimum jednog zaposlenog sa invaliditetom. Preduzeća sa više od 50 zaposlenih, moraju da zaposle dve osobe s invaliditetom, sa svakih zaposlenim novih 50 radnika, obavezno je zapošljavanje po dva radnika s invaliditetom.